• רחלי שנדרובסקי

מה (אי) נחיתת בראשית יכולה ללמד אותנו על למידה פרויקטאלית- מערך שיעור מס' 1

עודכן ב: 16 אפר 2019צפיתי אתמול בשידור חי בנחיתת החללית בראשית. גילוי נאות: הייתי בנהיגה בזמן השידור וחניתי בשולי הכביש על מנת לצפות במאורע המרגש (אי אפשר להוציא את החנונית מהמורה למדעים...). תוך כדי צפייה ולפני הסוף המפתיע, המוח שלי כל הזמן זיהה רגעים שיש בהם מסר לתלמידים והעלה רעיונות בטירוף למערכי שיעור (אי אפשר להוציא את הפדגוגיה מהמורה...). הסוף המפתיע לא הוריד מערך השיעור, אדרבא, אני מודה שבתוך תוכי אני קצת שמחה (אל תסקלו אותי) על ההזדמנות ללמד את התלמידים שלנו מה קורה בחיים האמיתיים כשלא מצליחים בפעם הבא- במיוחד כשמדובר בפרוייקט כל כך משמעותי ולכאורה גורלי. החיוך הגדול של המדענים ואפילו הבדיחות שלהם על האופי הגס של הישראלים שלא איפשר להם לנחות בצורה עדינה על הירח- הראו על גמישות, שלא לדבר על הסתכלות על חצי הכוס המליאה ודגש על התהליך ולא רק על התוצאה (היו לא מעט טפיחות שחם על ה"סלפי", על היותנו המדינה השביעית להגיע לקירבה כזאת לירח, ובכלל על ההעזה לחלום).

אבל עוד לפני השיעור על ה"כישלון", חשבתי בכלל על כיוון אחר. שמתי לב לפנים המגוונות בחדר הבקרה, למספר הרב של האנשים ולהרמוניה ששררה (לפחות בעיני המתבונן) כאשר כל חבר צוות מסתכל על מסך עם נתונים שונים ומתקשר בצורה אצילית עם המדענים סביבו.

אני נזכרת בפעם אחת שהמנהל שלי נכנס לשיעור שלי בהפתעה בדיוק באמצע שיחה שהייתה לי עם תלמידים בנושא עבודת צוות. המנהל התרגש מאד, ואמר לילדים שנושא זה חשוב עבור כל עבודה שיבחרו בעתיד. הוא עבר ילד, ילד וילדה ושאל: "מה תרצה/י להיות כשתהיה גדול?". עם רוב התשובות היה קל להראות שיש בתחומים אלו צורך ביחסי אנוש ועבודת צוות: היו הרבה כדורגלנים ובלרינות כמובן. אך לא אשכח את הילד שאמר עם הברק בעיניים כשהגיע תורו "אני רוצה להיות אסטרונאוט". המנהל היסס לרגע אך אז הנהן בראשו ואמר, גם במקצוע זה זהו הרגל חשוב. רק שנשארנו אח"כ יותר עם התמונה של הילד החמוד מרחף בחללית בחלל הרחב, בודד ומאושר. בתמונה המנטלית שלו ושלנו- הוא לגמרי כבש את העולם בכוחות עצמו ואין לו צורך עוד למין האנושי. אז הנה שיעור המיועד לילד החמוד עם התלתלים שרוצה להיות אסטרונאוט.


נושא השיעור: עבודת צוות והחשיבות של תפקידים בקבוצה

הקדמה: שיעור זה נועד להילמד בהקשר של פרוייקט בו אתם עובדים על ההרגל של עבודת צוות. אני לא ממליצה ללמד אותו באופן תלוש כי התלמידים צריכים כבר להכיר את הנוהל של עבודת צוות מהחוויה שלהם.

קהל יעד: כיתות ד'-ז'

מטרות:

התלמידים...

- יזהו תפקידים חיוניים בפרוייקט חללית בראשית

- ישערו מהם התפקידים הנוספים הדרושים להצלחת פרוייקט חללית בראשית

- ידונו בחשיבות העבודה הקבוצתית בה לכל אחד תרומה אחרת

הכנה : הדפיסו את דף הפתגמים ודף העבודה המצורפים וגזרו את הפתגמים.

הכינו את הסרטון (לינק בראש העמוד) לנגן בדקה 29:25 עד 34:40.

פתיחה: חלקו לכל זוג פתגם שונה על עבודת צוות. בקשו מהזוגות לנהל דיון קצר על הפתגם ולענות בעל פה על השאלות הבאות: "מה הכוונה בפתגם זה?" "האם אנחנו מסכימים עם הנאמר בפתגם?" "מתי קרה לי מקרה שהתאים לפתגם זה?"

דיון: בקשו מכל זוג להצטרף לעוד זוג ולדון על הפתגם שלהם. לאחר מכן, במליאה שאלו את התלמידים: "מה החשיבות בעבודת צוות"? סכמו את התשובות שלהם על הלוח.

הקרנת הסרטון יחד עם מילוי דף העבודה. עודדו את הילדים למלא את דף העבודה גם תוך כדי הסרט וגם אחרי תוך כדי הבחנה בין מה שראו ומה ששיערו.

אחרי הקרנת הסרטון, בקשו מהילדים לשתף בקבוצות את מה שכתבו ולהוסיף כמה שיותר רעיונות לתפקידים (גם אלו שלא ראו בסרטון) של עובדי SPACE.IL (מעצב/ת גרפי/ת של האתר שלהם, מנהל/ת אגף חינוך וכו').

לסיום: הצביעו על העובדה שבחדר הבקרה ראינו אנשים מכל הגוונים: נשים, גברים, דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים. דברו על כך עם התלמידים- שבסופו של יום החברה משגשגת ופורחת כשכולנו עובדים יחד וכל אחד מביא את הכשרונות שלו לשולחן.

רפלקציה: בקשו מכל תלמיד לכתוב קטע רפלקטיבי העונה על השאלות הבאות: "איזה תפקיד משמעותי את/ה מבצע עבור הקבוצה שלך? האם את/ה מעריכ/ה את חשיבות התפקידים של שאר חברי קבוצתך להצלחת הפרוייקט? באיזה תפקיד היית רוצה לשמש? איזה תפקיד לדעתך חסר כרגע, ויכול להועיל לקבוצה?"

אספו את הרפלקציות ותעשו בהם שימוש כמשוב: איך אני כמורה מצליח/ה לתת לכל ילד תפקיד משמעותי בקבוצה? עד כמה עבודת הצוות של התלמידים יעילה.

בהצלחה! אשמח לשמוע איך היה לכם בשיעור.

פתיחה:


56 צפיות0 תגובות

©2018 by L'Chaim Foods. Proudly created with Wix.com