• רחלי שנדרובסקי

פרוייקט במתמטיקה- הייתכן? פרוייקט "הכרישים"

#יזמות #פרוייקטמתמטיקה #PBL #עולםהאמיתי

כמנחה, מאמנת ומשהי שמאמינה ב- PBL איכותי, התומך בתוכנית הלימודים ולא "מפריע" לו, אני מאמינה שאפשר ליישם את האלמנטים של PBL איכותי בכל תחומי הדעת: שפה, מדעים, אנגלית, אומנות ו....מתמטיקה. כן, שמעתם נכון.

להלן תיאור של פרוייקט במתמטיקה שלקחתי על עצמי בשנה שעברה כאתגר, במטרה להוכיח שגם כשמדובר במתמטיקה וכשיש צורך "להספיק את החומר", אפשר ללמד בצורה פרוייקטאלית!

הרעיון לפרוייקט צץ בסביבות פברואר-מרץ, לפני חופשת הפסח. הנושאים שנשארו מתוכנית הלימודים: שברים עשרוניים, אחוזים, ממוצע וחקר נתונים. כולם מיומנויות חשובות להתנהלות עם כסף ועם חישובים של עסק קטן! החלטתי יחד עם הסטונדטית הנפלאה והיצירתית שעבדה איתי, אושרית, לתכנן פרוייקט יזמות עבור הכיתה. התלמידים יתחלקו לקבוצות כאשר כל קבוצה תצטרך לחשוב על צורך הנמצא בקהל יעד מסוים, מוצר העונה על הצורך ותוכנית עסקית. התלמידים יהיו צריכים להציע את הרעיון מול פאנל של הורים מהקהילה שבעצמם קשורים לעולם העסקים. מודל תוכנית "הכרישים".

להלן תכנון הפרוייקט שלנו (לחצו על הקישור לתכנון הפרוייקט המלא).

תכנון מטרות ותוצרי הפרוייקט

ארוע מקדים: צפינו עם התלמידים בפרק אחד מתוכנית הכרישים. התלמידים מאוד נהנו וראינו מיד שהפרוייקט הולך לעורר עניין רב.

הצגת התוצר: הסברנו לתלמידים שהם הולכים לעצב מוצר אותו יוכלו למכור. הסברנו את מטרות הפרוייקט: לימוד מתמטיקה בעולם האמיתי וכן מיומנויות אחרות כמו שיווק מוצר, שיתוף פעולה וניהול עסק באופן מוסרי.

כחלק מחינוך למוסר עבודה, אושרית הקפידה להסביר לתלמידים שלא יוכלו לקנות מוצר בחנות ולמכור אותו במחיר אחר.

הילדים תכננו מוצר ואז עבדו על סקר שוק, לבדוק אם התוצר באמת עונה על צורך של קהל היעד. את סקר השוק הם ערכו ביום תוצרים בית ספרי, בו הם הביאו דוגמיות לתלמידים אחרים וביקשו אחר דעתם.


סקר שהתלמידים חילקו יחד עם דוגמית ביום תוצרים באמצע שנה על מנת לבדוק אם התוצר שלהם באמת עונה על צורך


לומדים איך להשתמש באקסל על מנת לייצג את תוצאות סקר השוק בצורה גרפית

דיפרנציאליות- לא כל הילדים למדו איך להשתמש באקסל. מיומנות זו הייתה מבחינתנו העשרה למתקדמים ואף לא קיימת כמטרה בתוכנית הלימודים בכיתה ה'. ב- PBL יש הזדמנות נדירה להגיע לילדים ברמות שונות מפני שהעבודה מטבעה היא דיפרנציאלית וישנה חלוקת תפקידים אינהרנטית. כך אפשר לדאוג לכך שאומנם כל הילדים יגיעו בדרכי מגוונות למטרות הבסיסיות של הפרוייקט, אך יש גם הרבה מקום להעשרה מעבר לתוכנית הלימודים לאלו שזקוקים לכך.


הקשר לשפה- כחלק מהפרוייקט הילדים למדו מה זה פיץ' עסקי ואף מה זה Elevator Pitch (פיץ' קצר וקולע מספיק שיהיה ניתן לשכנע מישהו בזמן שפוגשים אותו במעלית). הם עבדו על המיומנויות השפתיות בשיעור שפה בגוגל דוקס המאפשר משוב דיגיטלי של המורה.אותנטיות: הורים מהכיתה שיש להם רקע בעסקים ובהשקעות הגיעו לתת לתלמידים משוב על הפיץ' שלהם, בסגנון הכרישים. ההורים והתלמידים נתנו אחד לשני משוב משמעותי, לגבי איכות התוצר (היו הרבה טעימות!), שווי ההשקעה ואיכות ההצגה!


לאחר הפיץ' הילדים ערכו שתי נקודות מכירה, חישבו את הרווח שלהם- מה שדרש חישוב הוצאות לעומת הכנסות בשברים עשרוניים (הרי מדובר בכסף) וחישוב אחוזים!


לסיום ערכנו עוד מפגש עם הרכב מצומצם של אותם הכרישים/הורים בו התלמידים סיכמו במצגת את סיכומי הרווח וההפסד והתוכנית העסקית שלהם להבא!


על מנת לעודד שיתוף פעולה ו"פרגון"ל בין הקבוצות, הגדרנו בתחילת הפרוייקט כי הרווח של הקבוצות הולך לקופת כיתה למטרת פעילות או צ'ופר כיתתיים בסיום הפרוייקט.


במהלך הפרוייקט היו שיעורים בכיתתי בהם הרגשתי את התחושה הנפלאה והנדירה הזו שמתקבלת כאשר הכיתה מתנהלת כמעט מעצמה, והלמידה ממשית כל כך שאפשר כמעט לגעת בה, להריח אותה ולטעום אותה.

אבהיר שהוראה מתרחשת באופן יום יומי בכיתה. אך למידה- זוהי מטרה נשגבת ולפעמים נעלמת.
4 צפיות0 תגובות